Etykieta Dojo

Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, regulujących zachowanie się każdego trenującego w sali ćwiczeń, czyli Dojo. Każda osoba przekraczająca jej próg jest zobowiązana do przestrzegania Etykiety Dojo. Dotyczy ona wszystkich bez względu na hierarchię czy sprawowaną funkcję.

Karate nie jest sportem walki, ale sztuką posiadającą długą tradycję, dlatego też powinniśmy przestrzegać poniższych zasad.

Karate-gi, ubiór i wygląd

 1. Twoja karate-ga musi być zawsze schludna i czysta. Twój pas NIGDY nie powinien być prany, a jedynie suszony. Ponieważ symbolizuje on ducha twojego ciężkiego treningu.
 2. Bez względu na okoliczności żaden karateka płci męskiej nie powinien nosić ani t-shirt'ów, ani innego ubrania pod karate-gą.
 3. Zdejmij wszelką biżuterię, możesz nią skaleczyć siebie lub inną osobę z którą ćwiczysz.
 4. Twoje karate-gi powinno być czyste i kompletne, nie zakładaj t-shirtu zamiast góry karate-gi.
 5. Na karate-gi powinieneś mieć odpowiednie emblematy. Na lewej piersi kaligrafia Kyokushin oraz na lewym rękawie emblemat Kanku.
 6. Pas noś tylko zgodnie z nadanym stopniem.
 7. Nie zdejmuj z siebie żadnej części karate-gi w czasie treningu dopóki nie zostanie ci to polecone.
 8. Nie noś podwiniętych rękawów lub nogawek, zamiast tego wybierz się do krawca aby je skrócił.
 9. Dbaj o swoje paznokcie i staraj się by były zawsze krótko obcięte. Twoje ręce, stopy i paznokcie powinny być czyste na treningu, ponieważ często ćwiczysz w kontakcie z partnerem. Nikt nie lubi trenować z kimś, kto jest brudny.

Wejście do szatni

Wchodząc do szatni przywitaj się z osobami znajdującymi się w niej wymawiając głośno słowo 'OSU!'. W szatni zostawiamy wszystkie problemy dnia codziennego, dlatego też opuszczając ją powinieneś być już skoncentrowany tylko i wyłącznie na treningu, który za chwilę rozpoczniesz.

Zanim wejdziesz do Dojo

 1. Nie wchodź do Dojo w ubraniu, w którym nie będziesz trenować.
 2. Nie wchodź do dojo w butach.
 3. Nie zabieraj ze sobą żadnego picia ani jedzenia.
 4. Telefon komórkowy zostaw w szatni lub zabierz na salę ale wycisz dzwonki.
 5. W Dojo oraz poza nim okazuj należyty szacunek osobom posiadającym wyższe stopnie.
 6. Wszyscy przebywający w Dojo są odpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo.
 7. Pamiętaj, żeby skorzystać z toalety przed treningiem. Przypadkowe uderzenie w pełny pęcherz może być bardzo niebezpieczne.
 8. Pamiętaj także, że trening z pełnym żołądkiem nie jest dobry, dlatego też staraj się nie jeść przynajmniej na godzinę przed treningiem.

Wejście do Dojo

Wchodząc do Dojo stań w wejściu przodem do sali, wykonaj ukłon w pozycji fudo-dachi i powiedz głośno OSU!. Przepuść jako pierwsze osoby z wyższymi stopniami. Przywitaj się z wszystkimi osobami, które w niej znajdują się zaczynając od osób posiadających najwyższe stopnie. Witając się podawaj obydwie dłonie robiąc delikatny ukłon i mówiąc OSU!

Ogólna zasada jest taka iż młodszy rangą czy stopniem wita się i kłania się pierwszy. Jeśli widzisz, że do dojo weszła osoba z wyższym stopniem, podejdź do niej i przywitaj się jako pierwszy.

Jeśli spóźniłeś się na trening, siądź w pozycji seiza obok wejścia zwrócony twarzą do ściany oraz odwrócony tyłem do ćwiczących. Czekaj tak z zamkniętym oczami w mokuso na znak od instruktora. Kiedy instruktor powie ci, że możesz wstać, zrób to, zwróć się twarzą do niego, wykonaj ukłon, powiedz „OSU” i „Shitsurei Shimasu” (w wolnym tłumaczeniu oznacza to mniej więcej „Przepraszam za zakłócenie zajęć, przepraszam za spóźnienie”), a następnie szybko dołącz na koniec grupy ćwiczących.

Podczas treningu

 1. Zwracaj się do swojego instruktora oraz innych osób z należytym im tytułem (SENPAI, SENSEI lub SHIHAN) zależnie od stopnia jaki posiada. Nigdy nie mów do instruktora po imieniu.
 2. Gdy do sali wchodzi osoba ze stopniem DAN, a któryś z asystentów rozpoczął już prowadzenie ćwiczeń to zobowiązany jest on przerwać trening, podać komendę REI (ukłon), na którą za jego przykładem wszyscy zwracają się twarzą do nauczyciela i pozdrawiają go ukłonem. Asystent jest zobowiązany podejść do nauczyciela i przekazać mu poprzez ukłon prowadzenie dalszej części zajęć lub poprosić o pozwolenie dalszego prowadzenia zajęć czy dyspozycje.
 3. Instruktor, kimkolwiek by nie był, powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Jeśli instruktor jest nieobecny, takim samym szacunkiem powinno się obdarzać osobę go zastępującą. Nigdy nie kwestionuj poleceń instruktora; nie mów nic przy trenujących jeśli instruktor nie zapyta. Takie posłuszeństwo pomaga w nawiązaniu więzi pomiędzy uczącym się a instruktorem oraz ułatwia i przyśpiesza proces nauczania.
 4. Zawsze kiedy ktoś zwraca się do Ciebie, zwłaszcza starszy stopniem odpowiedz OSU. To samo odpowiadaj po komendach oraz po tym co usłyszysz od trenera. Dla niego jest to informacją, że zrozumiałeś to co chciał tobie przekazać.
 5. Rozmawiając z instruktorem lub posiadaczem wyższego stopnia należy stać w pozycji zasadniczej ("fudo-dachi"). Przed i po każdej rozmowie należy ukłonić się z użyciem słowa "Osu"!
 6. Uczniowie powinni odpowiadać na pytania Instruktora i starszych stopniem, czy też na komendy, głośnym "Osu" oraz odpowiednio zareagować. Powolna lub niewłaściwa reakcja jest niestosowna.
 7. Wszelki sprzęt: tarcze, worki lub inne potrzebne przedmioty przynoszą i przygotowują osoby z najniższymi stopniami. Osoby te również po treningu zanoszą sprzęt na swoje miejsce.
 8. W czasie zajęć nie przystępuj do walki (KUMITE) bez obecności i kontroli instruktora, a w jego obecności nie rozpoczynaj jej dopóki nie otrzymasz od niego jasnego pozwolenia na to.
 9. Chcąc poprawić karate-gi w czasie treningu odwróć się w prawą stronę od instruktora oraz trenujących lub od swojego partnera.
 10. Nigdy nie opuszczaj sali bez powiadomienia o tym trenera. Jeśli zasłabniesz w szatni lub toalecie, a będziesz tam sam, to nikt nie udzieli ci pomocy. Jeśli musisz opuścić salę, np. w celu udania się do toalety, podejdź do prowadzącego zajęcia zrób ukłon i powiedź, że chcesz wyjść i z jakiego powodu. W nagłych przypadkach, gdy musisz natychmiast wyjść z sali, zrób to w należyty sposób i wytłumacz powód swojego wyjścia tak szybko jak to możliwe.
 11. W momentach, kiedy trener tłumaczy, nie rozmawiaj z innymi trenującymi ani nie spaceruj. Stój w pozycji fudo-dachi i uważnie słuchaj.
 12. Przed i po każdym wspólnym ćwiczeniu z partnerem lub walce, należy ukłonić się partnerowi i powiedzieć OSU!, w ten sposób wyrażasz szacunek i wdzięczność.
 13. W czasie zajęć jeśli otrzymasz polecenie do wykonania jakiegoś zadania, zmiany pozycji lub ustawienia w grupie, zawsze przemieszczaj się szybko i sprawnie. NIE SPACERUJ.
 14. W czasie zajęć nie wychodź z rzędu bez poproszenia instruktora o pozwolenie na to i otrzymania jego zgody. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a rzędem ćwiczących. Przejdź za rzędem w którym stałeś na jego bok w dowolną stronę, a stamtąd poruszaj dalej.
 15. Trenując w parze z osobami słabszymi lub z niższym stopniem, nie udowadniaj swojej wyższości nad nimi. Ucz oraz poprawiaj ich błędy

Po treningu

 1. Opuszczając Dojo, podobnie jak wchodząc, stań w wejściu przodem do sali, wykonaj ukłon w pozycji fudo-dachi i powiedz głośno OSU!
 2. Jeśli wychodzi większa grupa osób, przepuść najpierw osoby z wyższymi stopniami, w szczególności czarne pasy.
 3. Jeśli w szatni lub pod prysznicami brak jest miejsca, aby wszyscy karatecy mogli się przebrać na raz, w pierwszej kolejności przebierają się lub biorą prysznic osoby najwyższe rangą czyli Sensei, następnie Senpai zgodnie ze stopniami od najwyższego do najniższego.

Discussion

2 Komentarze